Technology

Obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

25.03.2022, 14:37 0 komentarzy
Obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od zaledwie paru dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym dotknięto aż sto osiemdziesiąt trzy miejsc, a zatem określony fragment rejonów województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza omówił nałożenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której migranci są wykorzystywani. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem polskiego rządu przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich znajduje się grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

W dodatku rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, kiedy w przypadkach poważnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Jednakże decyzja prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może odwołać Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oznajmił również, że Białoruś zarządzane w tym momencie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, organizuje ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Na dodatek podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o naniesieniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz