Sex War

„Sex War” to spektakl, który długo dojrzewał w głowach i ciałach członków grupy. Okres tworzenia i pracy nad tym przedstawieniem był najdłuższy ze wszystkich dotychczasowych spektakli zespołu, a jego premiera, poprzedzona pokazami w Niemczech, odbyła się 25 września 2010 w ramach jubileuszu pięciolecia działalności zespołu.

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu

Spektakl wyjątkowo nosi angielskojęzyczny tytuł. „Sex War” jest odpowiednikiem polskiej „wojny płci”, aczkolwiek może być interpretowany dużo bardziej wieloznacznie – jako wojna seksualna, walka płci z powodu seksu lub za jego sprawą, walka o płeć, przynależność, tożsamość, orientację seksualną itd. Tak jak w tytule, tak w całym spektaklu przeplatają się ze sobą wątki dotyczące tego, co łączy i dzieli obie płci, jak pomiędzy nimi i w społeczeństwie funkcjonuje sfera seksualna i sensualna, ale i emocjonalna. To widowisko, w którym ściśle określona fabuła ustępuje miejsca na badanie związków i relacji między ludźmi – najczęściej dwojgiem (kobiety i mężczyzny, bądź jak kto woli mężczyzny i kobiety, mężczyzny z mężczyzną, kobiety z kobietą). Relacji seksualnych, przyjacielskich, partnerskich, poszukujących, odważnych, miłosnych, cielesnych, zwykłych…, czyli różnych, takich, jakie obserwujemy w otoczeniu, w telewizji lub dotyczą nas bezpośrednio. Spektakl ukazuje różnorodne wycinki rzeczywistości, czy raczej społeczności oraz procesów zachodzących w człowieku. Dlatego obok romantycznego zakochania, mówi także o chemii pożądania, mechanizmach kłótni i niemożliwości porozumienia, o akceptacji, stereotypach i rytuałach płciowych, o wartości miłości na tle panoszących się obecnie zjawisk.

Spektakl został skomponowany przez Teatr PRÓG w estetyce wypracowanej przez kilka lat swojej działalności. Obok tekstów, dialogów i postaci – czerpiących z teatru dramatycznego, teatru ulicznego, komedii dell’arte – opowieści rysują się za sprawą etiud taneczno – akrobatycznych oraz muzyki granej na żywo. Po raz pierwszy w spektaklu Teatru PRÓG głos i brzmienie instrumentalne są ze sobą tak ściśle związane. Zespół przekornie łączy śpiew, czerpany z niekończącego się źródła tradycyjnych pieśni bałkańskich i romskich z gitarami i instrumentami perkusyjnymi oraz akordeonem.

Fragmenty recenzji:

Teatr PRÓG proponuje porywające dzieło na temat miłości.

(Helmut Voith, Schwabische Zeitung)

Barwne szaty, na które oko nie może się napatrzeć świadczą o żywotności i namiętności. W grze i w ruchu aktorów, w tańcu i akrobacjach doskonale prezentują się kolory. Intensywność i perfekcyjna choreografia współgrania sprawiają, że inscenizacja staje się niezapomnianą ucztą dla zmysłów. (…) Teatr PRÓG z pewnością publiczność pokocha.

(Andrea Büchner, Südkurier)

Precyzyjne sceny walki, brawurowo wykonywane tańce, zbiorowy śpiew, muzyka na żywo, a przy tym duża płynność i odpowiednie tempo kolejnych scen (…) „Sex War” to widowisko (zaskakująco wręcz!) szczere, ale i humorystyczne – czyli takie, jakie jest życie.

(Joanna Marcinkowska, Teatralia)