Plac Budowy – Życie

Drugi spektakl w historii Teatru PRÓG (18 marca 2007)był rodzajem manifestu młodych ludzi o narodzinach, rodzicach, życiu w rodzinie i byciu młodym, dorastającym człowiekiem, a odpowiadał między innymi na ówczesną debatę toczącą się w mediach i w polityce o ustawie dotyczącej aborcji.

Przedstawiona historia nakreślała miejsce, będące swego rodzaju poczekalnią, w której przebywają ludzie pomiędzy swoimi kolejnymi narodzinami. Jest tam osoba, która nigdy jeszcze nie zaznała prawdziwego życia. Dziewczynka chciałaby spróbować narodzić się. Inni mieszkańcy – każdy z własnej perspektywy – starają się opowiedzieć pewien fragment swojego ziemskiego bytowania. Są opowieści o miłości, przyjaźni, świętowaniu, ale jest i cierpienie, zawody, rozgoryczenie.

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu

Teatr w spektaklu poświecił dużo uwagi problemowi ciężkiej sytuacji wielu młodych ludzi, pozostawionych samym sobie. Jako punkt kulminacyjny w spektaklu, w postaci slajdów, pokazywane były statystyki ukazujące stosunek ogromu przestępstw do minimalnej pomocy socjalnej udzielanej potrzebującym. Był to swoisty „suchy fakt” unaoczniający problem i podkreślający prawdziwość opowiadanych historii. Między innymi obecność tego rodzaju tematyki zaprowadziła PRÓG do zamkniętego występu dla więźniów przebywających w Zakładzie Karnym w Wadowicach.

„Plac budowy – Życie” był kolejnym krokiem w kształtowaniu się estetyki i poszukiwaniu nowych form ekspresji zespołu. W spektaklu grano muzykę na żywo, a wykorzystywano do tego m. in. metalowe rury, beczki, bębny, gitarę basową, didgeridoo stworzone z rur PCV czy rusztowanie budowlane, które stanowiło jednocześnie scenografię. Aktorzy ubrani byli natomiast w używane uniformy budowlane, a twarze pokrywały pełne makijaże „cyrkowe” podkreślające charaktery granych postaci. Stylistyka spektaklu była efektem ówczesnych silnych inspiracji sztuką uliczną, industrialem, punkiem i grupą Stomp.

Za ten spektakl Teatr PRÓG otrzymał Nagrodę Główną w III edycji konkursu „Dolina kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” organizowanego przez Telewizję Polską S.A.

Zobacz fragment relacji TVP poświęcony Teatrowi PRÓG