Ona

Główną inspiracją do spektaklu (którego premiera odbyła się 14 kwietnia 2009 roku) był charytatywny projekt Fundacji „Mam marzenie”, w którym Teatr PRÓG brał udział. Mała, ciężko chora dziewczynka zapragnęła zostać księżniczką – Fundacja zorganizowała dla niej akcję w utrzymaną w atmosferze średniowiecza, w kostiumach, z kuglarzami… Jej marzenie spełniło się, natomiast jej uśmiech i radość były dla Teatru źródłem poszukiwań w sferze gelotologii, czyli terapii śmiechem.

Głównymi „hasłami” spektaklu stały się właśnie „gelotologia” (z greckiego gelos, czyli śmiech), oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, konflikty i frustracje oraz „dyskryminacja”, czyli często występująca forma wykluczenia społecznego ze względu na np. płeć, tożsamość seksualną, pochodzenie, wyznanie, chorobę czy niepełnosprawność.

PRÓG, próbując skonfrontować obie te teorie ze światem rzeczywistym, doszła do momentu, w którym należało odnieść się do opinii o warunkach ludzkich relacji w każdym społeczeństwie. Dalsze badania i zainteresowania skupiły się na społeczności ludzi śmiertelnie chorych czy niepełnosprawnych. Skupiono się natomiast przede wszystkim na dzieciach i młodzieży.

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu

Spektakl opowiada historię małej dziewczynki, która trafia do szpitala na oddział dziecięcych chorób przewlekłych. Lekarze dają jej dwa lata życia. Ale to nie choroba jest jej głównym problemem, lecz jej rozumienie świata. Dziewczynka spotyka rówieśników, którzy również są chorzy, jednak postrzegają to inaczej. Pragnie żyć tak jak oni. Powoli granica między światem wyobraźni a rzeczywistością znika. Do tego procesu zachęca ich Sanitariusz, który wierzy w radość, śmiech i wyobraźnię. Ta droga prowadzi przez niemal szaleństwo, aż do sposobu na przyjemność i metodę leczenia. Niezależnie, w tle tej opowieści znajduje się ukryty smak życia, który zawsze jest jednocześnie słodki i gorzki.

Dzięki spektaklowi „Ona” gelotologia oraz wykorzystywanie śmiechu na stałe wpisała się w metodykę działania całego Teatru. Techniki terapii śmiechem są wykorzystywane zarówno we własnej pracy, jak również podczas wszelkich warsztatów i akcji edukacyjno-społecznych. Niewyczerpanym źródłem inspiracji w tym zakresie wciąż pozostają Patch Adams i Norman Cousins – protoplaści gelotologii.